Włókniny jako materiał ścierny.

Bardzo często do wykonywania różnych prac warsztatowych i majsterkowania są wykorzystywane włókniny ścierne. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, co to jest za materiał i do czego konkretnie służy.


Czym jest włóknina ścierna?

Jest to nowoczesny ścierny materiał trójwymiarowy, wykonywany na podłożu z włókien syntetycznych, które są niezwykle mocno nasycone ścierniwem. Warto podkreślić, że w tym przypadku ziarna ścierne rozmieszczone zostały w całej przestrzeni włókniny i tworzą w ten sposób niezwykle jednolitą strukturę, która daje sporo korzyści podczas obróbki wybranych materiałów.

Dlaczego warto jest postawić na włókninę?

Przede wszystkim dzięki swoim właściwościom ten materiał bardzo łatwo jest w stanie się dopasować do obrabianego przedmiotu. Oznacza to, że sam proces obróbki jest nie tylko łatwiejszy, ale i znacznie szybszy.

Aciro włóknina scotch brite - baner

Warto podkreślić, że włókniny zbierają wszelkie zanieczyszczenia i gromadzą je w swojej strukturze. Niemniej jednak nie zatykają one jej porów i materiał jest stale zdatny do użycia. W przypadku innych materiałów, np. papieru ściernego można zapomnieć o zbieraniu brudu i trzeba być przygotowanym na spory bałagan, szczególnie przy obróbce drewna.

Wady włókniny?

Nie do końca jest to wada, co po prostu ograniczenie tego materiału. Otóż jeśli potrzebujemy czegoś do bardzo precyzyjnego wykończenia powierzchni stalowych, to wtedy warto sięgnąć po inne materiały ścierne.

Sama włóknina jak najbardziej może być wykorzystywana do większości prac związanych z wygładzaniem powierzchni i szlifowania. Na rynku jest wiele rodzajów włókniny ściernej, które sprawdzają się w poszczególnych pracach. Najlepiej więc dobrać coś wedle własnych potrzeb.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *